Hesaplamalar

Hesaplamalar

Obezite Tanı Kriterleri

Obeziteyi tanımlamada en çok kullanılan yöntemler Beden Kitle İndeksi hesabı ve Bel Çevresi ölçümüdür.

Beden kitle indeksi

Beden kitle indeksi vücut ağırlığını değerlendirmede kullanılacak en pratik yöntemlerden biridir.
Kişinin vücut ağırlığının (kg), boyun karesine (m2) bölünmesi ile hesaplanır.

Beden kitle indeksi göz önünde bulundurulduğunda, fazla kilolu veya şişman iseniz, size uygun, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını bir an evvel kazanmalı ve düzenli fiziksel aktiviteyi alışkanlık haline getirip hedeflenen vücut ağırlığına ulaşmalısınız.

(*): Bel çevresi ölçümü de, yetişkinlerde obeziteye bağlı oluşabilecek hastalık risklerini (özellikle Tip 2 Diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar) değerlendirmede kullanılabilecek diğer yöntemlerden biridir. Bel çevrenizi kontrol etmeyi unutmayın!

Bel çevresi ölçümü

Bel çevresi ölçümü, yetişkinlerde obeziteye bağlı oluşabilecek hastalık risklerini (özellikle Tip 2 Diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar) değerlendirmede kullanılabilecek yöntemlerden biridir.

Bel çevresi ölçümünüze göre, riskli veya yüksek riskli grupta iseniz, size uygun, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını bir an evvel kazanmalı ve düzenli fiziksel aktiviteyi alışkanlık haline getirip hedeflenen aralığa ulaşmalısınız.

(*): Sağlıklı vücut ağırlığında olup-olmadığınızı değerlendirmek için kullanılan en pratik yöntemlerden biri olan Beden Kitle İndeksinizi hesaplamayı unutmayın!

Go Top