Egzersiz

Egzersiz

Her Mevsim Egzersiz

Egzersiz yapmanın önemli olduğunu hepimiz biliyoruz, ama farklı meşguliyetlerden erteliyoruz. Bazen işimiz önceliğimiz oluyor, bazen evdeki sorumluluklarımız? Bazen de çocuklarımıza daha fazla vakit ayırmak istiyoruz. Oysaki çocuklarımıza şimdiden fiziksel aktivitenin önemi öğretmek, ilerleyen yaşlarda kronik hastalıklardan korunmalarını sağlar.

Yetişkinler günde en az 30 dakikalarını, çocuklar ise en az 60 dakikalarını mutlaka fiziksel aktiviteye ayırmalıdır.

Düzenli egzersiz yapmak; Egzersiz

 

 • Tip 2 DM riskini,
 • Hipertansiyon riskini,
 • Yüksek kolesterol riskini azaltır.
 • Mental sağlığı iyileştirir.
 • Ağırlık kaybı sağlar.
 • Uyku kalitesini arttırır.
 • Stresi yönetmemizi sağlar.
 • Kemik yoğunluğunu arttırır.

 

Aktif ve sağlıklı bir aile için çözüm, her mevsim, birlikte keyif alarak vakit geçirilebilecek egzersiz alternatifleri bulmak, çocuklara hareketli yaşam tarzını şimdiden benimsetmektir.

İlkbahar ve yaza zinde girmek için her şeyi bir anda değiştiremeyiz.

Ufak değişikliklerle başlamalıyız. Önce porsiyonlarımızı küçültüp, çok yağlı ve şekerli gıdaların tüketimini azaltabiliriz. Bunu başardıktan sonra, bir sonraki hedefe yönelebilir, hayatımıza fiziksel aktiviteyi ekleyebiliriz.

Mevsime uygun egzersiz önerileri:

Isınan havadan istifade ederek yürüyüşlerinizi arttırabilirsiniz.

Bunun için, öğle yemeği arasını veya akşam yemeği sonrasını kullanabilirsiniz.

Asansör yerine merdiven kullanabilirsiniz.

Bahçe işleri ile uğraşıp, kendi meyve, sebze ve çiçeklerinizi yetiştirebilirsiniz.

Televizyon karşısında geçirilecek zamanı azaltarak yürüyüş yapabilirsiniz.

İşe veya okula bisikletle gidebilirsiniz.

Günlük işlerinizi yaparken daha çok yürüyebilir, arabanızı daha az kullanabilirsiniz.

Hafta sonları ailece katılabileceğiniz hareketli programlar yapabilirsiniz.

Yaz tatili için çocuklara yönelik egzersiz önerileri: Egzersiz

Okullar kapanıp, yaz tatili geldiğinde, çocuğunuzu yazı fiziksel olarak aktif geçirmeye teşvik edin.

Onu bir yaz spor okuluna veya yüzmeye kaydettirin.

Düzenli olarak yürüyüşe çıkın, koşuya gidin veya bisiklete binin.

Görmek istediği yerlerde uzun doğa yürüyüşlerine katılın.

Birlikte paten kaymak, tenis oynamak gibi yeni bir hobi edinin.

Hava kötü veya yağmurluysa bir müzik açın ve dans edin.

Futbol, basketbol, voleybol gibi takım sporlarını deneyin.

Hangi mevsimde olursanız olun egzersize ara vermeyin. Egzersiz, enerji/kalori depolamak yerine harcamanızı sağlar. Hem keyifli vakit geçirirsiniz hem de vücut ağırlığınızı ve sağlığınızı korursunuz.

Egzersiz, kan şekeri, beslenme ilişkisi

Egzersiz

Egzersiz, diyabet tedavisinin temel bileşenlerinden biridir. Kan şekerinizi düzenlemenin yanı sıra insülin duyarlılığını artırır, kan yağları ve tansiyon kontrolüne, kalp damar sağlığı ve kemik yoğunluğunun korunmasına yardımcı olur. İdeal vücut ağırlığına erişmenizi ve bunu yaparken kas dokunuzu kaybetmemenizi sağlar. İdeal kiloya eriştikten sonra ise sağlıklı beslenmeye eşlik eden haftalık 200-250 dakika egzersiz programı, ağırlık korumanın en etkili yoludur.

Öncelikle fiziksel aktivite ile egzersizi birbirinden ayırmamız gerekir. Gün içi yapılan plansız hareketleri fiziksel aktivite olarak tanımlayabiliriz. Egzersiz ise planlı ve kontrol altındaki fiziksel aktivite programı olarak açıklanabilir.

Egzersiz programına başlamadan tıbbi değerlendirmeden geçmeyi ihmal etmemelisiniz.

 • Yaşınız
 • Daha önceki fiziksel aktivite durumunuz
 • Kan şekerleriniz
 • Göz muayeneniz
 • Kardiyovasküler incelemeleriniz
 • Böbrek fonksiyonları sonuçlarınız
 • Diyabetik ayak muayeneniz size ve diyabet yönetimine uygun egzersiz programını belirleyebilmek açısından önemlidir.

Örneğin diyabete bağlı, böbrek veya gözle ilgili bir komplikasyonunuz varsa, ağırlık kaldırmak size zarar verebilir. Diyabetik ayak sorununuz varsa, uzun yürüyüşler yara iyileşmesini geciktirebilir ve hatta ayaktaki sorunu daha da ciddileştirebilir.

Egzersiz sırasında kan şekerinizi yönetebilmek, özellikle de hipoglisemilerden korunabilmek için diyabet ekibinizden destek almalısınız. Yanınızda mutlaka diyabetiniz olduğunu belirten kimlik kartı ve olası hipoglisemilere karşı glukoz tablet, şeker veya meyve suyu taşımalısınız.

Egzersiz insülin duyarlılığını 5 kata kadar arttırabilir, dolayısıyla insülin ihtiyacınız azalabilir. Egzersizden önce mutlaka kan şekerinizi kontrol etmeli, 100 mg/dl'nin altında ise başlamadan ilave karbonhidrat tüketmelisiniz.

Egzersiz sırasında da, özellikle de yarım saatten daha uzun sürecek bir programınız varsa, ölçüm yapmak ve gerekiyorsa ilave karbonhidrat almak kan şekerinizi yönetmeye yardımcı olacaktır. 30-60 dakikalık bir egzersiz için genellikle 15 gram karbonhidrat tüketimi hipoglisemiyi önleyebilse de egzersiz şiddeti arttıkça bu miktarlarda kişiye özel değişiklikler yapmak gerekebilir.

Planlı bir egzersiz yapıyorsanız, egzersizin türüne, şiddetine ve süresine göre insülin dozunda değişiklik yapılabilir. Mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Eğer egzersiz planlı değilse, insülin dozunda bir değişiklik yapılmadıysa, tabi egzersiz öncesindeki kan şekerinize de bağlı olarak, ilave karbonhidrat tüketmek, sizi olası hipoglisemilerden koruyabilir. Karbonhidrat sayımı eğitimi almak, besinlerin, özellikle de karbonhidratların kan şekerinizi nasıl etkilediğini öğrenmek bu konuda size yol gösterebilir.

İnsülin enjeksiyon bölgeleri ve zamanı da kan şekeri ayarında oldukça önemlidir. Egzersizi öğünden 1,5-2 saat sonra yapmalısınız. Egzersiz yapacağınız bölgeye enjeksiyon yapmak hipoglisemi riskini arttırabilir, enjeksiyon bölgeleri ile ilgili diyabet hemşirenize danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Egzersizin etkisi 24 ila 48 saate kadar sürebileceğinden gece boyu gelişebilecek hipoglisemilere karşı da dikkatli olmak gerekir. Sık ölçüm yapmak, öğünlerdeki karbonhidratları arttırmak ve sürekli glukoz ölçümü yapan sistemleri kullanmak hipoglisemi riskini azaltmaya, kan şekerini yönetmeye yardımcı olabilir.

Önemli not: Kan şekeriniz 250 mg/dl'nin üzerinde ise ve keton varsa egzersiz yapmamalısınız.

Özelikle egzersize yeni başladığınız dönemlerde sık ölçüm yapmak ve yediklerinizi, kan şekerlerinizi, yaptığınız egzersizleri içeren kayıtlar tutmak hem sizin hem diyabet ekibinizin işini kolaylaştırır, kan şekeri yönetimine yardımcı olur.

Egzersizi yaşam tarzınıza bir an evvel dahil etmeniz ve egzersizle ilgili eğitimleri aksatmamanız dileğiyle...

Go Top